Usulsüz Kullanım


 Abonesiz su kullanımı tespit edildiğinde kullanımı yapanlar için "kaçak su kullanım tutanağı" tanzim edilerek kullanım yapılan su miktarı yönetmelik gereği cezalı olarak tahakkuk ettirilmekte ve savcılığa suç duyurusunda bulunulmaktadır. 

 Abone olmadan su kullanmak, abone olduğu halde sayaçtan önce bağlantı yaparak su kullanmak, abone olduğu halde kasten sayacı çalıştırmadan su kullanmak, sayaçta ve şebekede tahribat yaparak su kullanmak, İdarenin iznini almadan sayacın ve şebekenin yerini değiştirerek su kullanmak, geçici kapalı olduğu halde su kullanmak, usulsüz su vermek vb. hususlar cezai işlemlere tabiidir.

TCK'nin 184. maddesine göre, kaçak su kullananlar 2 yıl ile 5 yıl arasında hapis cezası ile cezalandırılmaktadır.

 İkamet ettiğiniz meskende yada işyerinde  bulunan sayacınızdan önceki vana aparat ile kapatılmış ise MASKİ Tarifeler Yönetmeliğine göre MASKİ Abone İşleri Dairesi Başkanlığına  başvurarak abone devir işlemini yapmanız gerekmektedir. Aparatı kırarak su kullanılması halinde MASKİ  Tarifeler Yönetmeliğinin 38/1. maddesine göre cezai işlem uygulanacaktır.


ABONE HİZMETLERİ

Copyrigt © 2017 Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MASKİ) ® Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Metin KILINÇ