Haber MASKİ, AB VE AFD HEYETİNİ AĞIRLADI

MASKİ, AB VE AFD HEYETİNİ AĞIRLADI

Tarih: 1.2.2021

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın girişimleri sonucu, Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ve Avrupa Birliği (AB) tarafından FRIT-II Projesi kapsamında MASKİ Genel Müdürlüğü’ne, 15 adet alt yapı projeleri için yaklaşık 200 Milyon liralık finansal destek verilecek.

Fransız Kalkınma Ajansı (AFD), Avrupa Birliği (AB) Türk Delegasyonu ve İlbankGenel Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yürütülen, Battalgazi ve Yeşilyurt ilçelerinde yapılacak olan 15 adet içme suyu, kanalizasyon şebeke yenileme çalışmaları için Malatya’ya gelen Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) Türkiye Direktörü SergeSnrech, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Alt Yapı Sektörü Sorumlusu MichelCat, İller Bankası Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkanlığı Teknik Uzmanı Taner Başar, İller Bankası Elazığ Bölge Müdürü Celal Kaştı ve beraberindeki heyet projelerin uygulanacağı bölgelerde teknik inceleme yaptı.

            MASKİ Genel Müdürü M. Yaşar Karataş tarafından ağırlanan heyete, MASKİ’nin yapısı, araştırma sistemi, çalışma konuları, faaliyetleri ve kuruma bağlı merkezler hakkında bir sunum yapıldı. Daha sonra, Alo 185 Çağrı Merkezi, Çevre Labaratuvarı, Malzeme Deposu, GündüzbeyKaptaj Tesisi, İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi, Boran ve Toygar Mahalleleri atık su deşarj bölgesinde inceleme yapıldı.

            Heyet, yapılan saha incelemesinin ardından Yeşiltepe Bölgesi’ne bağlı 7 mahalle muhtarı ile bir araya geldi. Toplantıya, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Latif Oktay, MASKİ Genel Müdürü M. Yaşar Karataş, Yeşilyurt Muhtarlar Derneği Başkanı ve Atatürk Mahalle muhtarı Salman Şahbaz, Cumhuriyet Mahalle muhtarı Şahin Demirci, Gazi Mahalle muhtarı Hüseyin Başıbüyük, Yesilkaynak Mahalle muhtarı Murat Karaduman, Merkez Fatih Mahalle muhtarı Kemal Koçak ve Hoca Ahmet Yesevi Mahalle muhtarı Orhan Ünalır katıldı.

            Toplantıda konuşan Malatya Büyükşehir Belediyesi MASKİ Genel Müdürü M. Yaşar Karataş, “İlimiz genelinde içme suyu, yağmursuyu ve kanalizasyon sorunu kalmaması noktasında çalışmalar yapıyoruz. (FRIT-II) kapsamında yapılması planlanan projeler; Battalgazi ve Yeşilyurt İlçelerimizdeki büyük mahallelerinin alt yapı şebeke yenileme ve rehabilitasyon projeleridir. Heyet ile görüşmelerimiz olumlu geçti. İçme suyu ve kanalizasyon şebekelerin yenilenmesi adına büyük bir yatırım olacak” dedi.

            Muhtarlar adına konuşan Yeşilyurt Muhtarlar Derneği Başkanı ve Atatürk Mahalle muhtarı Salman Şahbaz ise, “Yeşiltepe Bölgesindeki mahallelerimizin alt yapısı yıpranmış bir durumdaydı. Bu proje ile inşallah bir sıkıntı kalmayacak. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Gürkan başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

HABERİN DİĞER FOTOĞRAFLARI


DİĞER HABERLERCopyrigt © 2017 Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MASKİ) ® Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Metin KILINÇ